بالن گذاری معده

معرفی و نحوه عمل جراحی بالن گذاری معده

گذاشتن بالن داخل شکمی نوعی روش کاهش وزن است.  در این روش یک بادکنک سیلیکونی پر از آب در معده شما قرار می گیرد که این امر به شما کمک می کند وزن خود را با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید کاهش دهید. همچنین باعث می شود سریعتر احساس سیری کنید. مانند سایر روش های کاهش وزن ، شما می بایست سبک زندگی خود را به شیوه ای سالم تر تغییر دهید. شما باید تغییراتی دائمی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و به طور منظم ورزش نمایید تا از موفقیت این روش کاهش وزن اطمینان حاصل شود.

قرار دادن بالن در معده به شما در کاهش وزن موثر می باشد. کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی مرتبط با اضافه وزن را کاهش دهد ، مانند:

  • بیماری قلبی و سکته مغزی
  • فشار خون بالا
  • آپنه خواب
  • دیابت نوع 2

چه کسانی مناسب انجام این عمل هستند؟

افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) بین 30 تا 40

کسانیکه تا بحال هیچ جراحی قبلی معده یا مری نداشته اند.

 در ضمن به خاطر داشته باشید که روش بالن گذاری برای هر کسی که اضافه وزن دارد انتخاب مناسبی نیست. پزشک شما با روش های غربالگری باید تشخیص دهد که آیا این روش برای شما مفید است یا خیر.

مزایا و معایب

یکی از مهمترین مزایای بالن گذاری در معده ، جلوگیری از جراحی های پرخطر و بروز خطرات ناشی از جراحی است. از آنجا که اعمال این روش تنها 15 دقیقه به طول می انجامد بیمار می توانید در همان روز به خانه برود و نیاز به بستری شدن ندارد و این روش نسبت به بسیاری از گزینه های جراحی ارزان تر است. همچنین این روش موقتی است و در حالی که شروع به کاهش وزن می کنید فعال تر هم می شوید.

افرادی که روش بالن گذاری معده را انتخاب می کنند به طور معمول حدود 20 تا 30 درصد کاهش وزن را تجربه می کنند. با این حال ، مقدار وزن کاهش یافته در هر بیمار بسته به شرایط فردی متفاوت خواهد بود.

از معایب این روش احساس سنگینی در شکم و نواحی اطراف آن است.
بیشتر وزن اضافه شما در سه ماه اول از بین خواهد رفت اما بالن به مدت شش ماه در معده باقی می ماند و شما برای حفظ طولانی مدت وزن جدید باید سبک زندگی و عادات تغذیه ای خود را برای همیشه تغییر دهید.

عوارض احتمالی

یکی از عوارض اعمال این روش احساس درد و حالت تهوع است که تقریباً یک سوم افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال ، این علائم معمولاً تنها تا چند روز پس از قرار دادن بالن ادامه می یابند و می توان آنها را با داروی خوراکی درمان کرد. این امکان وجود دارد که بالن آسیب ببیند و همچنین این احتمال وجود دارد که بتواند از طریق دستگاه گوارش شما حرکت کند  که این امر باعث انسداد برخی مجاری می شود و ممکن است به عمل جراحی بیانجامد. سایر خطرات احتمالی شامل زخم یا سوراخ شدن معده می شود که ممکن است نیاز به عمل جراحی پیش بیاید.

پوشش دهی بیمه

محتوای زنجیره ای در اینجا قرار دارد

مدت بستری

مدت زمان گذاشتن بالن در معده 15 تا 30 دقیقه است که بعد از آن با یک استراحت کوتاه می توانید به منزل بازگردید.

بازگشت به زندگی روزمره

از آنجا که در این روش عمل جراحی صورت نمی گیرد فرد می تواند بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بپردازد و تنها باید رژیم غذایی که جراح به او می دهد را دنبال کند و سبک زندگی خود را با فعالیت و ورزش کردن به صورت مرتب، تغییر دهد.

Follow Up و پیگیری بعد از عمل

به دنبال این عمل ، ممکن است در گلویتان کمی احساس سوزش و درد بکنید و احتمال دارد تا زمانیکه بالن در معده شما جای خود را پیدا کند، شما احساس گرفتگی و درد در ناحیه شکم را تجربه کنید و همچنین حالت تهوع به شما دست دهد.

شما برای چند هفته باید رژیم غذایی مایع یا نرم داشته باشد. این رژیم غذایی توسط یک تیم از متخصصان تغذیه ، دستگاه گوارش و پزشکان متخصص در زمینه کاهش وزن نظارت و کنترل می شود. این روش به شما کمک می کند تا سالم و سلامت به فعالیت خود ادامه دهید ، که این امر تأثیر زیادی در نتایج آتی خواهد داشت.