عمل جراحی اسلیو معده

معرفی و نحوه عمل جراحی اسلیو معده

عمل جراحی اسلیومعده نوعی جراحی برای کاهش وزن است که حدود یک ساعت طول می کشد. این عمل به صورت جراحی لاپاروسکوپیک و برش های کوچک در قسمت فوقانی شکم انجام می شود به این صورت که جراح چند برش کوچک در شکم شما ایجاد کرده و لاپاروسکوپ (وسیله ای با دوربین ریز که تصاویر را به مانیتور می فرستد) را وارد شکم شما می کند. سپس سایر وسایل پزشکی را از طریق برش های اضافی وارد کرده و 3/4 معده شما را خارج می کند و در آخر بقیه معده را به وسیله یک لوله  به نام اسلیو دوباره به قسمت اصلی معده وصل می نماید. در این عمل روده کوچک تغییر نمی یابد و کاری بر روی آن انجام نمی پذیرد.

اسلیو گسترکتومی يا آستینی کردن معده از روشھای جراحی محدود کننده معده در درمان چاقی مفرط می باشد. در این روش بین 80 تا 90 درصد معده برداشته می شود که ھورمون گرلین که مسئول ايجاد گرسنگی و اشتھا است از اين قسمت معده ترشح می شود که با برداشتن آن فرد کمتر احساس گرسنگی می کند و میل به خوردن غذا نیز کاھش می يابد. 

چه کسانی مناسب انجام این عمل هستند؟

افرادی با چاقی های مزمن

کسانیکه روش های کاهش وزن برای آنها بی نتیجه بوده

افراد با BMI بین 35 تا 40 و بالای 40

فردی که  مبتلا به  یکی از بیماری  هایی مانند فشارخون بالا، بیماریهای قلبی، دیابت نوع 2 و آپنه خواب باشد.

مزایا و معایب

از مزایای این عمل میتوان به کاهش وزن چشمگیر اشاره نمود و اما معایب این نوع عمل جراحی کمبود ویتامین، آهن و مواد معدنی در بدن فرد است که این مشکلات به دلیل کمتر شدن خوراک فرد و کاهش جذب مواد مغذی اتفاق می افتد. بعد از عمل بیمار حتما باید طبق برنامه غذایی که تیم پزشکی توصیه می نماید تغذیه کند و همچنین برای جبران ویتامین ها و مواد معدنی باید از قرص ها و مکمل ها استفاده شود.

عوارض احتمالی

خونریزی ، لخته شدن خون در پاها و عفونت از عوارض جانبی احتمالی است که ممکن است بعد از هر عمل جراحی اتفاق بیفتد. بیهوشی عمومی همچنین ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا واکنش های دیگر شود.

با گذشت زمان ، ممکن است در جذب برخی مواد مغذی نیز دچار مشکل شوید. یا ممکن است در اسلیو معده تنگی ایجاد شود. برخی از افراد ممکن است بعد از عمل دچار سوزش سر دل یا رفلاکس شوند. اگر از قبل ریفلاکس متوسط یا شدید دارید اسلیو معده می تواند این وضعیت را تشدید کند.

ممکن است این عمل جراحی برای شما خطرات دیگر هم داشته باشد بنابراین قبل از تصمیم گیری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پوشش دهی بیمه

محتوای زنجیره ای در اینجا قرار دارد

مدت بستری

ممکن است شما 2 تا 3 روز در بیمارستان بستری شوید.

بازگشت به زندگی روزمره

فردی که تحت عمل اسلیو معده قرار می گیرد پس از بازگشت از بیمارستان می تواند به زندگی عادی خود برگردد اما حتما باید رژیم غذایی خود را تغییر دهد. تا دو هفته پس از عمل فقط غذاها را به صورت آبدار میل کند و بعد از آن تا بهبودی کامل باید از غذاهای نرم استفاده کند و حتما به صورت کامل غذا را چندین بار بجود چراکه در غیر اینصورت دچار درد و استفراغ می شود.

تا یکسال پس از عمل نیز برای چک ردن میزان آهن و ویتامین ها باید بصورت دوره ای تست خون انجام دهد.

Follow Up و پیگیری بعد از عمل

پزشک برای حفظ راحتی شما داروهای مسکن تجویز می کند.
به شما توصیه می شود که از داروها طبق دستور پزشک استفاده کنید تا میزان اسید تولید شده در معده شما کاهش یابد.
تا زمانی که جراح شما اجازه نداده است از انجام تمرینات سخت و بلند کردن وزنه های سنگین خودداری کنید.
تا یک ماه بعد از عمل ، فقط مقادیر کمی از غذاهای نرم بخورید.
برای جلوگیری از کم آبی از آب در طول روز استفاده کنید.
یک رژیم غذایی بسیار مغذی و سرشار از پروتئین با محتوای چربی کم داشته باشید.
متخصص تغذیه شما رژیم غذایی جدیدی را برایتان در نظر خواهد گرفت.