عمل جراحی بای پس معده

معرفی و نحوه عمل جراحی بای پس معده

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن باعث تغییر در سیستم گوارشی می شوند و مقدار غذای مصرفی را محدود و یا جذب مواد مغذی را کم می کنند. گاهی اوقات نیز هر دو این تاثیرات را با هم می گذارند تا به کاهش وزن کمک کنند. زمانی عمل بای پس معده یا دیگر جراحی های کاهش وزن انجام می شوند که رژیم غذایی و ورزش نتیجه مناسب را ندهند یا فرد به خاطر وزن بالا با مشکلات جدی سلامتی روبه رو شده باشد.

عمل بای پس معده هم مانند دیگر جراحی های کاهش وزن در بیمارستان انجام می شود. جهت انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود این یعنی در طول جراحی به هیچ وجه هوشیار نیستید. جزئیات جراحی به شرایط شخص، نوع جراحی که روی شما انجام می شود و بیمارستان و دکتری که این جراحی را انجام می دهد، بستگی دارد. برخی جراحی های کاهش وزن به روش سنتی انجام می شود که در آن برش بزرگ و بازی، روی شکم فرد ایجاد می شود. امروزه بسیاری از این جراحی ها به صورت لاپاروسکوپی صورت می گیرد. لاپاراسکوپی یک ابزار لوله ای کوچک است که روی سر آن دوربین وصل شده است. لاپاراسکوپ توسط برش های کوچک وارد شکم می شود. دوربین کوچکی که روی لاپاراسکوپ وصل است به جراح اجازه می دهد بدون ایجاد برش بزرگ و باز روی جراحی نظارت داشته باشد. لاپاراسکوپی اجازه می دهد مدت ریکاوری پس از جراحی کوتاه تر و سریعتر شود اما این روش برای همه مناسب نیست پیش از انجام این جراحی شما بیهوش خواهید شد، درنتیجه هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

عمل جراحی بای پس معده در دو مرحله انجام می‌شود:

  • در مرحله‌ی نخست، معده‌ی شما را کوچک‌تر می‌کنند. جراح با استفاده از بست‌هایی معده شما را به یک بخش کوچک بالایی و یک بخش بزرگ‌تر پایینی تقسیم می‌کند. بخش بالایی «معده‌ی کیسه» نامیده می‌شود و قسمتی است که از این به بعد غذای خورده‌شده وارد آن می‌شود. این کیسه به‌اندازه‌ی یک گردو است و تنها می‌تواند ۲۸ گرم از غذا را در خود نگه دارد. به این دلیل است که شما کمتر غذا می‌خورید و وزنتان کاهش می یابد.
  • مرحله‌ی بعد بای پس کردن است. جراح بخش کوچکی از روده‌ی کوچک را به سوراخی که در کیسه درست کرده است متصل می‌کند. اکنون غذایی که می‌خورید از طریق کیسه وارد این سوراخ جدید و از آنجا وارد رود‌ه‌ی کوچک می‌شود. درنتیجه‌ی این جراحی، بدن شما کالری کمتری جذب خواهد کرد.

چه کسانی مناسب انجام این عمل هستند؟

عمل بای پس معده برای کاهش وزن اضافی و در افراد مبتلا به بیماری های مربوط به چاقی انجام می شود. این بیماری ها عبارتند از: بیماری ریفلاکس معده به مری، بیماری قلبی، فشار خون بالا، آپنه خواب مزمن، دیابت نوع 2 و سکته مغزی.

 عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن تنها زمانی باید انجام شود که فرد با رژیم غذایی و ورزش قادر به کاهش وزن خود نباشد. عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن در صورتی انجام می شود که BMI  40 یا بالاتر باشد (چاقی شدید. عمل بای پس معده برای تمام کسانی که اضافه وزن بالایی دارند، مناسب نیست. برای اینکه تشخیص داده شود جراحی لازم است یاخیر، باید مراحل پزشکی مختلفی را پشت سر گذارید. باید بدانید که پس از جراحی سبک زندگی به طور کلی تغییر می کند و این جراحی بسیار پرهزینه است.

مزایا و معایب

این عمل بهترین روش جراحی برای مقابله با چاقی است . بیماران در یک پروسه ۶ تا ۱۲ ماهه نزدیک به ۷۰ درصد کاهش وزن دارند، بعضی از افراد حتی ۲۴ ماه بعد از عمل نیز کاهش وزن، خواهند داشت. زمان بهبود و ریکاوری آن کوتاه و سریع است بعد از ۳ روز ترخیص می شوید بین ۸ تا ۱۰ روز به زندگی عادی خود برمی گردید و به دلیل تاثیر گذاری و نتیجه بخش بودن و همچنین امن بودن این عمل به عنوان روشی معمول برای کاهش وزن شناخته شده است.

البته مانند تمامی اعمال جراحی این عمل نیز دارای خطر های کوتاه و بلند مدت هست که به شرایط بیمار مربوط می شود، به هر حال عمل بای پس، بهترین روش برای درمان چاقی است.

عوارض احتمالی

1.کمبود مواد غذایی:

بعد از عمل بخشی عمده ای از مواد غذایی را دریافت نمیکند (اهن و کلسیم)، پس بدن آنها را جذب نمیکند و بدن شما کمبود مواد غذایی را تجربه میکند که میتواند منجر به مشکلاتی از قبیل کم خونی شود، بنابراین بهتر است از ویتامین های جایگزین استفاده کنید.

۲. سوء تغذیه:

به دلیل اینکه بدن دیگر قادر به جذب همه مواد غذایی نیست ،در برابر همه عفونت ها آسیب پذیر خواهد بود و سیستم دفاعی بدن ضعیف میشود.

۳.سندرم داپینگ:

این سندرم ۲۰ دقیقه بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد، موجب گرفتگی و تهوع میشود علت آن ورود چربی غذا به روده است همچنین موجب تحریک و گشادی ناگهانی روده و در نتیجه درد و اسهال میشود اگر رژیم غذایی خود را رعایت نکنید و مقدار زیادی شیرینی و چربی مصرف کنید، این اتفاق خواهد افتاد. تغییر روش رژیم غذایی و استفاده از غذاهای سالم تر و مواد غذایی طبیعی، در بهبود این فرآیند کمک میکنند، و مانع از مشکلات هضم غذا میشوند.

۴.انسداد روده:

در این حالت فرد دچار درد شکمی همرا با یبوست میشود، در جراحی ممکن است، انترن یک قطعه از روده را به بخش دیگر جفت کند،، البته این نوع اشتباهات به ندرت اتفاق می افتد سعی کنید از رژیم غذایی متخصص خود پیروی کنید ، مایعات و غذای جامد استفاده کنید. تمام دستورات پزشک خود را رعایت کنید تا روند بهبود سریعتر اتفاق بیفتد ؛ قبل از هر نوع عمل اطلاعات کسب کنید دقیقا مثل کاری که پزشکان میکنند، در مورد یک موضوع مطالعه میکنند و بهترین روش را در اختیار شما می گذارند.

پوشش دهی بیمه

محتوای زنجیره ای در اینجا قرار دارد

مدت بستری

این جراحی معمولا ساعت ها طول می کشد. بعد از انجام جراحی در اتاق ریکاوری به هوش می آیید، جایی که کادر پزشکی شما را تحت نظر دارند تا مشکلی پیش نیاید. بستری شدن در بیمارستان چیزی حدود سه تا پنج روز طول خواهد کشید.

بازگشت به زندگی روزمره

 بعد از عمل بای پس و دیگر جراحی های کاهش وزن به صورت کلی تا دو روز اجازه غذا خوردن به شما داده نمی شود تا معده و سیستم گوارش التیام پیدا کنند. سپس یک رژیم خاص را تا 12 هفته دنبال خواهید کرد. رژیم غذایی با مصرف تنها مایعات شروع خواهد شد و سپس به مرور غذاهای خرد شده و نرم اضافه می شوند و سپس به مصرف غذاهای عادی باز خواهید گشت. بعد از انجام این جراحی با محدودیت های بسیاری درباره آنچه می خورید، می نوشید و همچنین مقدارشان روبرو خواهید بود. در اولین ماه های پس از جراحی باید مرتب تحت نظر پزشک باشید تا مشکلی پیش نیاید. پزشک ممکن است آزمایشات مختلفی نیز برایتان در نظر بگیرد. با واکنش نشان دادن بدنتان نسبت به کاهش وزن پی در پی، ممکن است در سه تا شش ماه ابتدایی بعد از جراحی این مشکلات را تجربه کنید: بدن درد، احساس خستگی (طوری که گویا مبتلا به آنفولانزا هستید)، احساس سرما، خشکی پوست، نازک شدن موها و ریزش مو و تغییر در خلق و خو

Follow Up و پیگیری بعد از عمل

پس از جراحی بای پس معده ، شما باید حدود 3 تا 5 روز در بیمارستان بمانید.
پزشک برای حفظ راحتی شما داروهای مسکن تجویز می کند.پزشک برای مراقبت از زخم ، رژیم غذایی توصیه هایی دارد که بهتر است برای حفظ سلامتی حتما آنها را رعایت کنید، توصیه هایی مانند:
قسمت برش را تمیز و خشک نگه دارید.
از تمرینات سخت و بلند کردن وزنه های سنگین خودداری کنید.
ممکن است شما برای 1 تا 3 روز اول نتوانید غذا بخورید ، پس از آن هم رژیم غذایی مایع به شما کمک خواهد کرد و کم کم با گذشت زمان می توانید غذاهای پوره یا نرم را جایگزین کنید.
برای جلوگیری از کم شدن آب بدن بهتر است در طول روز آب زیاد بنوشید.
حتما از رژیم غذایی که توسط متخصص تغذیه به شما داده می شود پیروی کنید.
برای حفظ کاهش وزن ، طبق دستورالعمل جراح خود ، یک برنامه ورزشی را دنبال کنید.