عمل جراحی بندینگ یا حلقه معده

معرفی و نحوه عمل جراحی حلقه معده

میدبند از طريق عمل لاپاراسکوپی به دور جدار خارجی معده به صورت حلقه ی قابل تنظیم جاي گذاری می گردد. بديهی است با جاي گذاری میدبند عملا معده به دو قسمت کوچک در قسمت بالا و بزرگ در قسمت پایین تقسیم شده که از آن پس بخش کوچک و فوقانی معده به عنوان معده اصلی شمرده می شود و در نتیجه حجم معده بدون برش يا دوخت کاهش می يابد، به صورتیکه بیمار پس از مصرف مقدار کمی غذا احساس سیری می نمايد. همچنین وجود حلقه دور معده باعث کندی عبور غذا شده، به همین دلیل زمان سیری پايدار بوده و فرد به مدت قابل توجه ای میل به غذا نخواهد داشت. بنابراين، همین امر موجب کاهش وزن شده و درنتیجه کاهش وزن بر اثر کاهش حجم مواد غذايی حاصل مي گردد

چه کسانی مناسب انجام این عمل هستند؟

میدبند برای چه کسانی توصیه می شود؟

بطور کلی طیق استاندارد سازمان بهداشت جهانی مید بند برای بیماران گروه سنی ( 18 الی 60 سال) که دارای BMI بالای 40 و يا BMI بین 30 الی 40 به همراه حداقل وجود يک عارضه چاقی مانند ديابت، فشار خون بالا، سندرم آپنه خواب و غیره باشند توصیه می شود. شایان ذکر است کلیه بیماران قبل از عمل معمولا طبق توصیه جراح و شرایط بیمار توسط متخصصان غدد، تغذیه، روانپزشک، قلب و بیهوشی مورد مشاوره قرار گرفته و سپس طی یک سری آزمایشات روتین برای این عمل کاندید میشوند

مزایا و معایب

  • MIDBAND از سیلیکون، تیتانیوم،پلی استر و سولفات باريم تهیه شده است که سازگاری با بدن انسان از خواص اين مواد می باشد.
  • میدبند به روش لاپاراسکوپي يا Minimal Invasive Surgery کار گذاشته میشود بنابراين کمترين اثر را بر روی سطح شکم بیمار به جای میگذارد که اين از نظر سلامت بیمار و زيبايی بسیار حا ئز اهمیت میباشد.
  • بر خلاف ایمپلنت های مشابه بدون عوارض مانند تهوع و غیره میباشد.
  • مید بند موجب اشکال يا نقص در کارکرد هیچ يک از دستگاه ها و ارگانهای بدن نمیشود.اندازه میدبند را میتوان بدون نیاز به عمل جراحی مجدد بر اساس برنامه غذايی و روند کاهش وزن تنظیم کرد.

میدبند میتواند به مدت طولانی بدون هیچ ايراد و عارضه ای در بدن باقی بماند با توجه به گزارشات عملی بر پايه تجربه بر خلاف روش های ديگر جراحی اين عمل قابل برگشت بوده و بیمار همیشه شانس استفاده ازروشهای ديگر را دارد ودر مقايسه با باندهای مشابه نیز بسیار رضايتبخش گزارش شده است.

عوارض احتمالی

خطر و یا ریسک جراحی

بديهی است هر عمل جراحی برای هر بیمار درصدی خطر يا ريسک به همراه دارد اما پر واضح است خطر عوارض چاقی به مراتب بیشتر از عمل جراحی به منظور بهبود آن است. بطور کلی خطر و ريسک اين عمل را میتوان با جراحی کیسه صفرا برابر دانست که خود نیز يکی از عوارض چاقی میباشد و هر لحظه مي تواند بطور غیر قابل پیش بینی برای هر فرد چاق ايجاد عارضه نموده و بايد بطور اورژانسی مورد عمل جراحی قرار گیرد. بنابراين انجام عملی با آگاهی و انتخاب قبلی به منظور درمان عوارض متعدد ناشی از چاقی در مقايسه با يک عمل اورژانسی به منظور درمان فقط يک عارضه، منطقی تر به نظر میرسد

پوشش دهی بیمه

مدت بستری

بازگشت به زندگی روزمره

Follow Up و پیگیری بعد از عمل

دستورات غذايی پس از عمل جراحی گاستريک بندينگ میدبند

توجه نمایید که اگر پس از انجام عمل جراحی به صورت مداوم از نوشیدنی ها یا غذاهایی با محتوای کالری یا چربی بالا استفاده شود، عمل جراحی بی فایده خواهد بود.

بنابراين مواکداً درخواست می گردد توصیه های زير را که حاصل تجربه صدها نفر از کسانی است که تحت اين عمل جراحی قرار گرفتند را جدی گرفته و به آن عمل نمايید تا بتوانید با کاهش وزن تدريحی و منطقی از اين بیماری مهلک رهايی يابید.

شش روز اول بعد از عمل

تغذيه بیماران در عصر و روز بعد از عمل:

فقط مايعات شامل (آب، شیر، چای، قهوه، سوپ آبکی)

تغذيه بیماران از روز سوم تا پنجم:

نیم مايعات شامل (سوپ صاف شده، کمپوت کم شیرين، ماست تازه، غذای آماده کودک (پوره))

از روز ششم به بعد اگر شما احساس آمادگی می کنید، با خوردن لقمه های کوچک میتوانید شروع کنید، اما:

1- غذاهايی را انتخاب کنید که خیلی خشک نبوده و حاوی فیبر زياد نیز نباشد بنابراين در شروع بهتر است از غذاهای غنی از فیبر پرهیز کنید مثل (پیاز، تره فرنگی) همچنین از خوردن پوست میوه ها مانند (سیب و انگور)، سالاد های حاوی برگ و ريشه الیافی مانند (کاهو) گوشت خشک يا فیبری مانند (مرغ، بوقلمون، گوشت نیم پخته، پنیر پخته شده) پرهیز کنید. توصیه می شود در مرحله اول سعی نمايید از غذاهای راحت و نرم تر استفاده نمايید، سپس می توانید غذاهای ديگر را امتحان کنید. البته اين وضعیت و نوع غذای مناسب معمولا برای هر شخص متفاوت است به عنوان مثال خوردن فیله پخته شده مرغ برای يکی غیر ممکن و برای ديگری آسان است.

2- ابتدا تست کنید که چه غذايی را می توانید میل کنید (تحمل کنید). نه فقط در نوع غذا, بلکه مقدار و حجم غذا نیز بايد تحت کنترل شما باشد، اگر می بینید که نوعی از غذا حتی بعد از جويده شدن پايین نمی رود سعی کنید که آن را به صورت پوره يا تکه های کوچک بخوريد. شما به زودی با محدوديتهای خود آشنا می شويد و خود را با آن سازگار می سازيد.

استحمام و نظافت

از روز اول میتوانید دوش بگیريد. به پوشیدن جوراب الاستیک برای ٨ روز (شب و روز) ادامه دهید. می توانید بعد از ١۵ روز به حمام برويد اما برای آغاز دوباره فعالیت ورزشی فعلاً صبر کنید.